کارگران بخوانند تعطیلات رسمی جزو ایام مرخصی نیست

سلامت نیوز:اداره کل روابط کار و جبران خدمت وزارت کار اعلام کرد: مرخصی استحقاقی سالانه کارگران با استفاده از مزد و احتساب چهار روز جمعه، جمعاً یک ماه است. سایر روزهای تعطیل جزو ایام مرخصی محسوب نخواهد شد. به گزارش سلامت نیوز به نقل از تسنیم، مرخصی برای نیروی کار بخشی از حق قانونی وی است اما گاهی پیش می آید که نیروی کار از جزئیات حق و حقوق خود درباره مرخصی اطلاعات دقیق ندارند. ماده 64 قانون کار بیان می کند: مرخصی استحقاقی سالانه کارگران با استفاده از مزد و احتساب چهار روز جمعه، جمعاً یک ماه است. سایر روزهای تعطیل جزء ایام مرخصی محسوب نخواهد شد. برای کار کمتر از یک سال, مرخصی مزبور به نسبت مدت کار انجام یافته محاسبه می شود. یکی از سؤالاتی که همواره برای نیروی کار به وجود می آید این است که؛ اگر کارگری به صورت سه نوبت کار در خط تولید شاغل باشد و بخواهد 5 روز درخواست مرخصی استحقاقی نماید، مثلاً از یکم تا پنجم تیرماه مرخصی خود را نوشته باشد ولی سوم و چهارم تیر تعطیل رسمی است آیا این دو روز تعطیل رسمی به آن 3 روز غیرتعطیل اضافه می شود؟ یعنی جمعاً 5 روز به مرخصی می رود؟ آیا باید در موارد این چنینی مرخصی به صورت جداجدا نوشته شود و ایام تعطیل رسمی در آن لحاظ نشود یا خیر؟ آیا ایام تعطیل رسمی که بین روزهای مرخصی استحقاقی قرار می گیرد جزو همان مرخصی استحقاقی محاسبه می شود؟ اداره کل روابط کار و جبران خدمت وزارت کار در پاسخ به این دسته از سؤال کنندگان با استناد به ماده 64 قانون کار بیان می کند: "مرخصی استحقاقی سالانه کارگران با استفاده از مزد و احتساب 4 روز جمعه, جمعاً یک ماه است. سایر روزهای تعطیل جزء مرخصی محسوب نخواهد شد. برای کار کمتر از یک سال, مرخصی مزبور به نسبت مدت کار انجام یافته محاسبه می شود."، بر این اساس چنانچه اثنای مرخصی مقارن با 2 روز تعطیل رسمی باشد روزهای تعطیل رسمی در حکم مرخصی نخواهد بود. در خصوص درخواست مرخصی باید صرفاً میزان مرخصی به روز یا ساعت ذکرشده و تاریخ یا ساعت شروع و تاریخ یا ساعت پایانی مرخصی ذکر گردد، به عبارتی چنانچه حدفاصل روزهای اول مرداد (شنبه) الی 7 مرداد (جمعه) مصادف با دو روز تعطیل رسمی (دوشنبه و سه شنبه) باشد و کارگر بخواهد از 4 روز مرخصی استفاده کند باید در برگه مرخصی خود میزان مرخصی را 4 روز و تاریخ شروع را از 96.5.1 لغایت 96.5.6 قید نماید. همچنین شرکت ها و کارگاه های مشمول قانون کار باید در ابتدای هر ماه میزان روزهای کاری ماه و تاریخ تعطیلات رسمی و جمعه ها را احصاء نمایند.

ادامه مطلب

view:24 منبع: سلامت نیوز - 4 ماه پیش